Jelikož se na internetu obejvuje řada HOAXů a zavádějících tvrzení ohledně nového Koronaviru a jím způsobeného onemocnění COVID-19, rozhodl jsem se sepsat seznam zdrojů, které o tomto tématu poskytují užitečné informace a pomoci jim tak alespoň trochu ve výsledcích vyhledávání.

Oficiální stránka ministerstva zdravotnictví o koronavirové infekci s aktuálními čísly o počtech provedených testů na COVID-19, počtech nakažených, vyléčených a zemřelých.

Facebooková skupina zaměřená na technickou podporu v boji s COVID-19 se nachází na URL https://www.facebook.com/groups/covid19cz/. S iniciativou začali Petr Šimeček, Pavel Doležal a Jan Barta a vznikla kolem ní řada užitečných projektů. V rámci iniciativy byl v Power BI vytvořen také ekonomický dashboard jehož součástí jsou agregované anonymizované statistiky z různých sfér české ekonomiky.

#stopcovidcz je informační přehled od Seznam Zprávy Kde figurují texty schvalované Ministerstvem Zdravotnictví ČR. Smyslem je publikovat texty na velkém zpravodajském serveru, aby se k lidem dostávaly relevantní informace i jinak, než přes oficiální web MZČR. Ten totiž není příliš přehledný a navíc nezvládne takovou zátěž jako řešení od Seznamu.

Web #rouskyvsem slouží jako osvěta pro nošení roušek mezi lidmi. Věděli jste například to, že podomácku vytvořená rouška zachytí až 80% částic? Roušky jsou samozřejmě ochranným prvkem zejména pro vaše okolí. Ve videu od Petra Ludwiga na těchto stránkách se ovšem dozvíte, že do jisté míry roušky chrání také před nákazou

Portál Pomůžeme si spojuje lidi, kteří chtějí dobrovolně pomáhat s lidmi, kteří se kvůli omezení pohybu dostali do nouze. Dobrovolníci jim tak mohou například dojít s nákupem nebo pro léky.

Na www.karantena.eu se dozvíte nejnovější informace o boji s koronavirem a o životě v karanténě. Stránka funguje jako komunita, ve které můžete sdílet informace a zařazovat je do jednotlivých kategorií. Jsou zde také informace z regionů a městských částí o lokálních opatřeních a otevíracích dobách institucí. 

Mapa občanské pomoci je projekt Milionu chvilek pro demokracii. Na klasické Google mapě naleznete jak místa, která pomoc potřebují, tak ta, která ji nabízí. Figurují zde iniciativy spojené s pomocí seniorům, psychiatrickou pomocí nebo šitím roušek.  

Na stránce https://coronavirus.clevermaps.io/ se dozvíte aktuální čísla o počtech nakažených koronavirem v evropě i ve světě včetně údajů o počtech úmrtí a počtech vyléčených pacientů. Dostupné jsou zde také vizualizace očekávaných ekonomických dopadů.

Přínosné články o Koronaviru a COVID-19

Další užitečné inforamce

Na sociálních sítích najdete důležité informace pod hashtagy #covid19cz (česky), #stopcovidcz (česky), #covid19

Celostátní telefonní linka 1212 slouží jako informační rozcestník ohledně koronaviru.

Spousta dalších užitečných zdrojů mi tady určitě ještě chybí. Pokud mi napíšete na david@mash-up.cz, rád další zdroje informací doplním.

Videa